Jaké úkoly má ve škole výchovný poradce

Výchovný poradce na škole je velmi důležitou součástí školního poradenského pracoviště a má celou řadu úkolů, mezi něž patří:

pomoc při řešení problémů žáků (neúspěchy ve škole, problémy kázeňského charakteru, konfliktní situace)

pomoc v péči o žáky s podpůrnými prostředky a žáky mimořádně nadanými

zajištění spolupráce s pedagogicko-sychologickou poradnou či speciálně vzdělávacími centry a orgány péče o dítě

koordinace vyučujících různých předmětů při tvorbě individuálně vzdělávacích plánů žáků

kontrola dodržování podpůrných opatření pro potřebné žáky

poradenství při volbě povolání – výběr střední školy či učiliště, pomoc při vyplňování přihlášek

Řešení obtíží spojených s docházkou do školy

Mezi tyto obtíže nepatří jen špatný prospěch, ale také kázeňské prohřešky, časté zapomínání pomůcek nebo zvýšená či neomluvená docházka do školy. Tuto neomluvenou absenci projednává společně s žákem, zákonnými zástupci a třídním učitelem a hledá nápravu. V rámci prevence sleduje i vyšší absenci omluvenou.

V případě, že se objeví jakýkoli přestupek proti školnímu řádu, výchovný poradce jej, v rámci prevence, opět projednává s žákem, zákonným zástupcem a třídním učitelem a společně hledají nápravu.

Kariérové poradenství

V této oblasti své činnosti zprostředkovává žákům a jejich zákonným zástupcům informace o středních školách a učilištích a zajišťuje administrativu spojenou s vyplňování přihlášek k dalšímu studiu. Velmi důležitá je i jeho pomoc v případě, že žák není přijat v prvním kole přijímacího řízení k dalšímu vzdělávání. Pomáhá vybírat další možnosti a v případě potřeby pomůže i s podáním odvolání proti nepřijetí.

Péče o žáky s neprospěchem a žáky nadané

Mezi další činnosti výchovného poradce patří vyhledávání žáků, jejichž vzdělávání vyžaduje individuální přístup a pomáhá připravovat návrhy, které povedou k jejich efektivnímu vzdělávání. Mohou to být žáci s nedostatečným prospěchem nebo naopak žáci mimořádně nadaní.